Osiedlowy Klub Sportowy PRAWOBRZEŻE - Amatorska Liga Piłki Nożnej - strona nieoficjalna

Strona klubowa

Tabela ligowa

Inna » Inne rozgrywki
1. Beżowa 32 bz
2. City Hall FC 29 bz
3. PHU Gucio Kijewo 28 bz
4. Global Achieve 26 bz
5. Różowa 21 plus
6. Fioletowa 20 minus
7. Auto Maks 18 minus
8. Grom 17 bz
9. Centrum 44 6 bz

Logowanie

Statystyki

Brak użytkowników
zalogowanych i 1 gość

dzisiaj: 92, wczoraj: 346
ogółem: 789 622

statystyki szczegółowe

Historia powstania ligi

 


AMATORSKA LIGA PIŁKI NOŻNEJ NA OSIEDLU BUKOWYM
..........................................................................................................................................................


Początki Amatorskiej Ligi Piłki Nożnej na Osiedlu Bukowym sięgają końca lat 90-tych. Jest późna wiosna roku 1997 i w Szkole Podstawowej nr 74 dobiegają końca uczniowskie rozgrywki piłkarskie. Od ponad pięciu lat co weekend na kompleksie okołoszkolnych boisk spotykają się chłopięce drużyny z każdej klasy i w systemie ligowym rywalizują o tytuł mistrza w każdej grupie wiekowej. W tym czasie jest to ewenement w skali Szczecina - w zawodach uczestniczą bowiem dzieci z klas od 3 do 8, co w przypadku SP 74 daje zawrotną liczbę prawie 60 szkolnych drużyn (czyli ponad 500 młodocianych zawodników). Głównym organizatorem tych międzyklasowych meczów i zarazem boiskowym arbitrem jest Zenon Kaczmarek - prezes działającego przy SP 74 Uczniowskiego Klubu Sportowego "Orliki".

To właśnie wtedy Pan Kaczmarek wpada na pomysł zbudowania podobnych rozgrywek dla starszej młodzieży z Osiedla. Pierwszą próbą i swojego rodzaju testem jest zorganizowanie czerwcowego turnieju dla młodzieży ze szkół średnich. Za kilka dni rozpoczynają się wakacje i uczniowie mają już mnóstwo wolnego czasu. Mimo to chętnych do gry jest niewielu. Ostatecznie do turnieju zgłasza się tylko kilka osiedlowych drużyn. I tutaj pojawia się pierwsze zwątpienie - czy przy tak niewielkim zainteresowaniu jest sens tworzenia jakiejś piłkarskiej ligi? Ale mija kilka dni od turnieju i Pan Zenon działa dalej. Podczas jednego ze spacerów znajduje w obrębie osiedla miejsce, które teoretycznie nadaje się na plac do gry. Jest to dawne, zarośnięte boisko położone niedaleko ul. Pomarańczowej, zlokalizowane pomiędzy obecnym Parkiem Leśnym Klęskowo a małym laskiem od strony ul. Fioletowej. Miejsce nie powala swoim wyglądem na kolana. Ma jednak niepodważalną zaletę - boisko i jego otoczenie są w miarę płaskie, a na miejscu wkopane są 5-metrowe bramki. Minus to bujne chwasty pokrywające całą okolicę oraz, co najgorsze, fatalny drenaż, który po każdym deszczu powoduje liczne kałuże i błoto. Jednym słowem czeka mnóstwo pracy, a czasu zostało coraz mniej.

Z problemem przygotowania terenu Pan Zenon zgłasza się do Fundacji Kultury i Sportu "Prawobrzeże". Prezes fundacji Tadeusz Gendaj to człowiek, który dosłownie żyje sportem i bez wahania podejmuje temat boiska. Poprzez fundację udaje się uzyskać od Spółdzielni Mieszkaniowej "Dąb" dostęp do piwnicy w jednym z wieżowców przy ul. Pomarańczowej. Przez ponad 10 kolejnych lat bedzie ona pełnić rolę magazynu sportowego ligi. Pomoc przy przebudowie boiska oferuje także jeden z członków Rady Osiedla Spółdzielczego Bukowe. Ma on dostęp do sprzętu budowlanego wykorzystywanego przy ulicy Beżowej. Na płytę obiektu zostają nawiezione dziesiątki ton ziemi pochodzącej z pobliskiego placu budowy. Udaje się również załatwić spychacz gąsienicowy, który niweluje wszystkie nierówności. Wszystkie wolne chwile Pan Zenon spędza na boisku i doprowadza cały teren za pomocą grabi i taczki do "używalności". Do jesiennych rozgrywek zostaje tylko kilka tygodni, jednak spora część placu bardziej przypomina piaskownicę niż miejsce do gry w piłkę. Zakupione zostaje kilkanaście kilogramów nasion trawy, którą własnoręcznie rozsiewają obaj prezesi. Na szczęście lipiec i sierpień okazują się łaskawe dla osiedlowych społeczników i sprzyjające warunki pogodowe pozwalają boisku zazielenić się tu i ówdzie. W międzyczasie dzięki finansowej pomocy ówczesnej Rady Samorządowej Osiedla Bukowe-Klęskowo udaje się zakupić nowe siatki do bramek. Stare zaniedbane bramki zostają odświeżone i odmalowane na biało. Wygląda na to, że we wrześniu plac będzie gotowy na przyjęcie piłkarzy.

Ale zostaje jeszcze nierozwiązana kwestia ligowych drużyn. Na cztery tygodnie przed planowaną inauguracją w osiedlowej gazetce "Panorama 7" Pan Zenon zamieszcza ogłoszenie o amatorskiej lidze wraz z terminem zgłoszeń. Najważniejszy przepis od razu rzuca się w oczy - minimalny wiek uczestnika to 16 lat. Czy będą jacyś chętni? Czy w ogóle ktoś się zgłosi? Przez następne kilkanaście dni telefon milczy. Pojawiają się pierwsze wątpliwości. Może na Bukowym wśród dorosłych chętnych do gry w piłkę po prostu nie ma? A może drużyny dopiero się zbierają? Może jutro lub pojutrze ktoś zadzwoni? Ale jest też obawa. A co jeśli nikt nie zauważył ogłoszenia? Przecież w okresie letnim ludzie często wyjeżdżają i niewiele osób czyta prasę. Mijają kolejne dni od publikacji w gazecie. Do końca wakacji pozostały jedynie dwa tygodnie, a ilość zgłoszonych drużyn równa się zero. Co zrobić? Chyba przyjdzie zrezygnować i odwołać imprezę...

Jednak ostatnie dni przed upływem terminu zgłoszeń okazują się kluczowe. Kolejno "na domowy" wydzwaniają zespoły reprezentujące okoliczne osiedla. W wyznaczonym czasie do nowotworzonej ligi zgłasza się aż 8 drużyn. Najliczniej reprezentowany jest przyszły gospodarz rozgrywek Osiedle Bukowe - 4 zespoły złożone głównie z byłych uczniów SP 74 i SP 59, najczęściej kolegów i znajomych zamieszkałych przy tych samych ulicach. Osiedle Zdroje "wystawia" tylko dwie ekipy - młodszą złożoną z samych nastolatków i tą bardziej doświadczoną (późniejszego wielokrotnego mistrza ALPN). Do rozgrywek zgłasza się również silny zespół z Osiedla Majowego oraz drużyna młodzieży reprezentującej Dom Dziecka - Zielony Dwór. Uff było już ciężko, ale wygląda na to, że będzie kim grać. Do pierwszej kolejki ligowej pozostał tylko tydzień. Teraz wystarczy rozdać kapitanom gotowe terminarze rundy jesiennej, a w niedzielę narysować linie na boisku i na bramkach zawiesić siatki.

Od tej pory Osiedle Bukowe będzie w Szczecinie kojarzone nie tylko z powodu pięknych widoków, świeżego powietrza i bliskości Puszczy Bukowej. Na przestrzeni kilkunastu lat rozgrywki ALPN wykreują kilku utalentowanych graczy, którzy swoje dalsze piłkarskie losy zwiążą z rozmaitymi ligowymi zespołami na szczeblu B-klasy, A-klasy czy też ligi okręgowej. W tym samym czasie ALPN zyska wielu sympatyków i zwolenników, zarówno w samych zawodnikach, jak również kibicach i okolicznych mieszkańcach. Liga stanie się po prostu nieodłącznym elementem osiedlowego życia, a dla niektórych jej uczestników nawet sposobem na życie.

Najważniejsze daty z historii ALPN:
 
1997 - we wrześniu startuje pierwszy sezon rozgrywek
1997 - początek współpracy z Fundacją Kultury i Sportu "Prawobrzeże" i gazetą "Panorama 7"
1998 - wprowadzenie legitymacji zawodnika ALPN
1999 - nawiązanie stałej współpracy z Radą Samorządową Osiedla Bukowe-Klęskowo
1999 - podwyższenie minimalnego wieku uczestnika do 18 lat
2000 - utworzenie w ALPN II ligi (minimalny wiek uczestnika - 17 lat)
2001 - likwidacja rozgrywek II ligi
2002 - początek współpracy ze Spółdzielnią Mieszkaniową "Dąb"
2003 - pierwsze starania o wybudowanie pełnowymiarowego boiska osiedlowego
2006 - częściowa modernizacja murawy
2006 - letni turniej mistrzów ALPN
2008 - zakupienie przez spółdzielnię kontenera-szatni
2008 - powiększenie rozmiaru płyty boiska do 90 metrów, instalacja pełnowymiarowych bramek
2010 - tymczasowe przeniesienie rozgrywek (runda wiosenna) na orlika przy SP 74
2010 - otwarcie nowego boiska ze sztuczną trawą przy ul. Pomarańczowej (zima)
2011 - powrót ALPN na pełnowymiarowe boisko przy ul. Pomarańczowej (runda wiosenna)
2011 - instalacja sztucznego oświetlenia na boisku przy ul. Pomarańczowej (lato)
 
Wyniki z poprzednich sezonów dostępne są w dziale Archiwum ALPN

          

Reklama