Osiedlowy Klub Sportowy PRAWOBRZEŻE - Amatorska Liga Piłki Nożnej - strona nieoficjalna

Strona klubowa

Tabela ligowa

Inna » Inne rozgrywki
1. Beżowa 16 bz
2. City Hall FC 13 bz
3. Global Achieve 10 bz
4. Kijewo 9 bz
5. Fioletowa 5 bz
6. Czarni 44 II 4 plus
7. Różowa 2 minus

Logowanie

Statystyki

Brak użytkowników
zalogowanych i 1 gość

dzisiaj: 71, wczoraj: 158
ogółem: 811 925

statystyki szczegółowe

Historia powstania ligi

 


AMATORSKA LIGA PIŁKI NOŻNEJ NA OSIEDLU BUKOWYM
..........................................................................................................................................................


Początki Amatorskiej Ligi Piłki Nożnej na Osiedlu Bukowym sięgają końca lat 90-tych. Jest późna wiosna roku 1997 i w Szkole Podstawowej nr 74 dobiegają końca uczniowskie rozgrywki piłkarskie. Od ponad pięciu lat co weekend na kompleksie okołoszkolnych boisk spotykają się chłopięce drużyny z każdej klasy i w systemie ligowym rywalizują o tytuł mistrza w każdej grupie wiekowej. W tym czasie jest to ewenement w skali Szczecina - w zawodach uczestniczą bowiem dzieci z klas od 3 do 8, co w przypadku SP 74 daje zawrotną liczbę prawie 60 szkolnych drużyn (czyli ponad 500 młodocianych zawodników). Głównym organizatorem tych międzyklasowych meczów i zarazem boiskowym arbitrem jest Zenon Kaczmarek - prezes działającego przy SP 74 Uczniowskiego Klubu Sportowego "Orliki".

To właśnie wtedy Pan Kaczmarek wpada na pomysł zbudowania podobnych rozgrywek dla starszej młodzieży z Osiedla. Pierwszą próbą i swojego rodzaju testem jest zorganizowanie czerwcowego turnieju dla młodzieży ze szkół średnich. Za kilka dni rozpoczynają się wakacje i uczniowie mają już mnóstwo wolnego czasu. Mimo to chętnych do gry jest niewielu. Ostatecznie do turnieju zgłasza się tylko kilka osiedlowych drużyn. I tutaj pojawia się pierwsze zwątpienie - czy przy tak niewielkim zainteresowaniu jest sens tworzenia jakiejś piłkarskiej ligi? Ale mija kilka dni od turnieju i Pan Zenon działa dalej. Podczas jednego ze spacerów znajduje w obrębie osiedla miejsce, które teoretycznie nadaje się na plac do gry. Jest to dawne, zarośnięte boisko położone niedaleko ul. Pomarańczowej, zlokalizowane pomiędzy obecnym Parkiem Leśnym Klęskowo a małym laskiem od strony ul. Fioletowej. Miejsce nie powala swoim wyglądem na kolana. Ma jednak niepodważalną zaletę - boisko i jego otoczenie są w miarę płaskie, a na miejscu wkopane są 5-metrowe bramki. Minus to bujne chwasty pokrywające całą okolicę oraz, co najgorsze, fatalny drenaż, który po każdym deszczu powoduje liczne kałuże i błoto. Jednym słowem czeka mnóstwo pracy, a czasu zostało coraz mniej.

Z problemem przygotowania terenu Pan Zenon zgłasza się do Fundacji Kultury i Sportu "Prawobrzeże". Prezes fundacji Tadeusz Gendaj to człowiek, który dosłownie żyje sportem i bez wahania podejmuje temat boiska. Poprzez fundację udaje się uzyskać od Spółdzielni Mieszkaniowej "Dąb" dostęp do piwnicy w jednym z wieżowców przy ul. Pomarańczowej. Przez ponad 10 kolejnych lat bedzie ona pełnić rolę magazynu sportowego ligi. Pomoc przy przebudowie boiska oferuje także jeden z członków Rady Osiedla Spółdzielczego Bukowe. Ma on dostęp do sprzętu budowlanego wykorzystywanego przy ulicy Beżowej. Na płytę obiektu zostają nawiezione dziesiątki ton ziemi pochodzącej z pobliskiego placu budowy. Udaje się również załatwić spychacz gąsienicowy, który niweluje wszystkie nierówności. Wszystkie wolne chwile Pan Zenon spędza na boisku i doprowadza cały teren za pomocą grabi i taczki do "używalności". Do jesiennych rozgrywek zostaje tylko kilka tygodni, jednak spora część placu bardziej przypomina piaskownicę niż miejsce do gry w piłkę. Zakupione zostaje kilkanaście kilogramów nasion trawy, którą własnoręcznie rozsiewają obaj prezesi. Na szczęście lipiec i sierpień okazują się łaskawe dla osiedlowych społeczników i sprzyjające warunki pogodowe pozwalają boisku zazielenić się tu i ówdzie. W międzyczasie dzięki finansowej pomocy ówczesnej Rady Samorządowej Osiedla Bukowe-Klęskowo udaje się zakupić nowe siatki do bramek. Stare zaniedbane bramki zostają odświeżone i odmalowane na biało. Wygląda na to, że we wrześniu plac będzie gotowy na przyjęcie piłkarzy.

Ale zostaje jeszcze nierozwiązana kwestia ligowych drużyn. Na cztery tygodnie przed planowaną inauguracją w osiedlowej gazetce "Panorama 7" Pan Zenon zamieszcza ogłoszenie o amatorskiej lidze wraz z terminem zgłoszeń. Najważniejszy przepis od razu rzuca się w oczy - minimalny wiek uczestnika to 16 lat. Czy będą jacyś chętni? Czy w ogóle ktoś się zgłosi? Przez następne kilkanaście dni telefon milczy. Pojawiają się pierwsze wątpliwości. Może na Bukowym wśród dorosłych chętnych do gry w piłkę po prostu nie ma? A może drużyny dopiero się zbierają? Może jutro lub pojutrze ktoś zadzwoni? Ale jest też obawa. A co jeśli nikt nie zauważył ogłoszenia? Przecież w okresie letnim ludzie często wyjeżdżają i niewiele osób czyta prasę. Mijają kolejne dni od publikacji w gazecie. Do końca wakacji pozostały jedynie dwa tygodnie, a ilość zgłoszonych drużyn równa się zero. Co zrobić? Chyba przyjdzie zrezygnować i odwołać imprezę...

Jednak ostatnie dni przed upływem terminu zgłoszeń okazują się kluczowe. Kolejno "na domowy" wydzwaniają zespoły reprezentujące okoliczne osiedla. W wyznaczonym czasie do nowotworzonej ligi zgłasza się aż 8 drużyn. Najliczniej reprezentowany jest przyszły gospodarz rozgrywek Osiedle Bukowe - 4 zespoły złożone głównie z byłych uczniów SP 74 i SP 59, najczęściej kolegów i znajomych zamieszkałych przy tych samych ulicach. Osiedle Zdroje "wystawia" tylko dwie ekipy - młodszą złożoną z samych nastolatków i tą bardziej doświadczoną (późniejszego wielokrotnego mistrza ALPN). Do rozgrywek zgłasza się również silny zespół z Osiedla Majowego oraz drużyna młodzieży reprezentującej Dom Dziecka - Zielony Dwór. Uff było już ciężko, ale wygląda na to, że będzie kim grać. Do pierwszej kolejki ligowej pozostał tylko tydzień. Teraz wystarczy rozdać kapitanom gotowe terminarze rundy jesiennej, a w niedzielę narysować linie na boisku i na bramkach zawiesić siatki.

Od tej pory Osiedle Bukowe będzie w Szczecinie kojarzone nie tylko z powodu pięknych widoków, świeżego powietrza i bliskości Puszczy Bukowej. Na przestrzeni kilkunastu lat rozgrywki ALPN wykreują kilku utalentowanych graczy, którzy swoje dalsze piłkarskie losy zwiążą z rozmaitymi ligowymi zespołami na szczeblu B-klasy, A-klasy czy też ligi okręgowej. W tym samym czasie ALPN zyska wielu sympatyków i zwolenników, zarówno w samych zawodnikach, jak również kibicach i okolicznych mieszkańcach. Liga stanie się po prostu nieodłącznym elementem osiedlowego życia, a dla niektórych jej uczestników nawet sposobem na życie.

Najważniejsze daty z historii ALPN:
 
1997 - we wrześniu startuje pierwszy sezon rozgrywek
1997 - początek współpracy z Fundacją Kultury i Sportu "Prawobrzeże" i gazetą "Panorama 7"
1998 - wprowadzenie legitymacji zawodnika ALPN
1999 - nawiązanie stałej współpracy z Radą Samorządową Osiedla Bukowe-Klęskowo
1999 - podwyższenie minimalnego wieku uczestnika do 18 lat
2000 - utworzenie w ALPN II ligi (minimalny wiek uczestnika - 17 lat)
2001 - likwidacja rozgrywek II ligi
2002 - początek współpracy ze Spółdzielnią Mieszkaniową "Dąb"
2003 - pierwsze starania o wybudowanie pełnowymiarowego boiska osiedlowego
2006 - częściowa modernizacja murawy
2006 - letni turniej mistrzów ALPN
2008 - zakupienie przez spółdzielnię kontenera-szatni
2008 - powiększenie rozmiaru płyty boiska do 90 metrów, instalacja pełnowymiarowych bramek
2010 - tymczasowe przeniesienie rozgrywek (runda wiosenna) na orlika przy SP 74
2010 - otwarcie nowego boiska ze sztuczną trawą przy ul. Pomarańczowej (zima)
2011 - powrót ALPN na pełnowymiarowe boisko przy ul. Pomarańczowej (runda wiosenna)
2011 - instalacja sztucznego oświetlenia na boisku przy ul. Pomarańczowej (lato)
 
Wyniki z poprzednich sezonów dostępne są w dziale Archiwum ALPN

          

Reklama